• 105-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI 1918- 2023
          • 105-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI 1918- 2023

          • 10.11.2023 r.

            IV FESTIWAL PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ "W HOŁDZIE NIEPODLEGŁEJ"

            KLASA 2D

            KLASA 3A

            KLASA 1E

            KLASA 3B

            KLASA 2B

            Z okazji 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, 10 listopada odbył się w nasze j szkole IV Festiwal Pieśni Patriotycznej pod hasłem: W hołdzie Niepodległej”. Honorowymi gośćmi byli Wiceprezydent Miasta Tczewa pan Adam Urban, marynarze panowie Artur Draszanowski i Mateusz Jankowski- oficerowie floty handlowej, absolwenci wydziału mechanicznego Akademii Morskiej w Gdyni, pani dyrektor Iwona Kardasz, wychowawcy, rodzice, przedstawiciele prasy. W tym dniu z kamerą odwiedziła nas też telewizja Tetka. W wydarzeniu wzięła udział cała społeczność szkolna od klasy 0-VIII. Na samym początku chór szkolny „Carpe Diem" zaśpiewał pieśń pt: „Niepodległa , niepokorna” i w tym samym czasie uczniowie klasy 3c i 3a wnieśli kilkunastometrową biało czerwoną flagę Polski jako symbol narodowy. Następnie pani dyrektor Iwona Kardasz przywitała gości i uroczyście otworzyła tegoroczny festiwal.

            Kolejno w czasie 3 godzin lekcyjnych uczniowie przygotowani pod okiem wychowawców prezentowali wybrane przez siebie pieśni patriotyczne w różnorodnej scenografii, choreografii z ciekawymi rekwizytami odpowiednimi do charakteru piosenki. Wszystkie występy były wyjątkowe, niektóre radosne inne melancholijne ale wszystkie piękne i ciekawe.

            O godzinie 11.11 na boisku szkolnym w ramach akcji #Szkoła do hymnu# wspólnie wykonaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Ze względu na to, że wszyscy uczniowie oraz nauczyciele zaangażowali się w to duże przedsięwzięcie można powiedzieć, że była to prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu. Na zakończenie całości występów głos zabrali marynarze dziękując za zaproszenie a wicedyrektor Marlena Aniołek podziękowała wszystkim za duży wkład pracy oraz pochwaliła dzieci i młodzież za piękne prezentacje .

        • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS KALIGRAFICZNY PIĘKNE PISMO
          • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS KALIGRAFICZNY PIĘKNE PISMO

          • 09.11.2023 r.

            Dnia 8 listopada 2023 roku, w SP5 odbył się Międzyszkolny Konkurs Kaligraficzny PIĘKNE PISMO dla klas drugich, w którym zespoły z tczewskich szkół wykazywały się umiejętnością pięknego, kaligraficznego pisania oraz znajomością ortografii.

            Zespołowa reprezentacja naszej szkoły w składzie: Lena Ślizewska klasa 2c,  Agata Nowakowska klasa 2d oraz Izabela Saez Czapiewska klasa 2a, zdobyła najwięcej punktów i tym samym zajęła PIERWSZE MIEJSCE

            ​​​​​​​

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Opiekunem  była p. Dorota Protasiuk

        • MODERNIZACJA PLACU ZABAW
          • MODERNIZACJA PLACU ZABAW

          • 07.11.2023 r.

            W październiku został zmodernizowany nasz plac zabaw. Usunięto najbardziej zużyte elementy a w ich miejsce zamontowano nowe - huśtawka podwójna, zestaw drabinkowy ze zjeżdżalnią oraz potrójny sprężynowiec.

            Gdy tylko pogoda dopisze, zapraszamy do zabawy!

        • Wyniki SZKOLNEGO KONKURSU KALIGRAFICZNO-ORTOGRAFICZNEGO  "PIĘKNE PISMO" dla klas drugich
          • Wyniki SZKOLNEGO KONKURSU KALIGRAFICZNO-ORTOGRAFICZNEGO  "PIĘKNE PISMO" dla klas drugich

          • 04.11.2023 r.

            1 miejsce
            - Lena Ślizewska klasa 2c  - wych. Ewelina Szczeblewska, 
            Barbara Janicka


            2 miejsce
            - Agata Nowakowska klasa 2d – wych. Karolina Szymanik, 
            Alina Mączka


            3 miejsce
            - Izabela Saez Czapiewska klasa 2a – wych.  Dorota Jażdżewska-Rozum

                                                                                               
            Wyróżnienia otrzymują :
            Nina Smykowska klasa 2b,
            Natalia Wojciechowska klasa 2c 
            Mateusz 
            Rosół klasa 2a

            Uczennice, które zajęły pierwsze trzy miejsca będą reprezentować szkołę na konkursie międzyszkolnym w SP5.

            Gratulujemy wszystkim zwycięzcom.
            Organizatorki: Dorota Jażdżewska - Rozum i Dorota Protasiuk 

        • JESIENNE POTYCZKI DLA KLAS III
          • JESIENNE POTYCZKI DLA KLAS III

          • 31.10.2023 r.

            Dnia 26 października 2023 roku odbyła się kolejna edycja JESIENNYCH POTYCZEK. Do udziału w zabawie zaproszono uczniów klas trzecich. Dla uczestników przygotowano wiele ciekawych zadań i konkurencji. Uczniowie pracując zespołowo ozdabiali jesienne drzewo, układali jesienne przysłowia, odgadywali zagadki oraz rozwiązywali krzyżówkę. Dzieci z zaangażowaniem włączyły się do wspólnej zabawy wykazując się dużą wiedzą, kreatywnością i współpracą.


            Organizatorkami były panie: Sławomira Szarmach, Izabela Szczodrowska i Aleksandra Kubak.

        • 	Cała Polska Czyta Dzieciom informuje, listopad  /cz.1/
          • Cała Polska Czyta Dzieciom informuje, listopad /cz.1/

          • 30.10.2023 r.

            1 środa
            Czas pamięci o zmarłych

            Powstało w ostatnich latach wiele książek o śmierci i radzeniu sobie ze stratą, jaką jest odejście bliskiej osoby. Szczególnie polecamy do czytania dzieciom, które doznały takiej sytuacji: Pan Stanisław odlatuje Justyny Bednarek, Mój dziadek był drzewem czereśniowym Angeli Nanetti, Małą książkę o śmierci Pernilli Stalfelt, Gęś, śmierć i tulipan Wolfa Erlbrucha, Żegnaj, panie Muffinie Ulfa Nilssona i Any-Clary Tidholm, Czy tata płacze? Hilge Ringen Kommedal oraz Esben i duch dziadka Kim Fupz Aakeson, a dla młodzieży Świat do góry nogami Beaty Ostrowickiej czy Pozłacaną rybkę Barbary Kosmowskiej.
            https://liblink.pl/uk4KSWjcur / dla klas starszych - Perfect/

            5 niedziela
            Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

            Święto ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966), jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci.Proponujemy zabawę w przebieranie się za postaci z popularnych bajek oraz ich korowód w szkole, a także gry i konkursy nawiązujące do ich przygód. Warto także wykonać prace plastyczne np. figurki bajkowych postaci, wystawmy teatrzyk. Opcji jest dużo, wystarczy wyobraźnia!Pamiętajmy też o Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w naszym rodzimym Pacanowie! Warto uwzględnić je w planach wycieczkowych.
            https://liblink.pl/AfwKlHYkZd
            https://liblink.pl/zaWXJePcsU
            https://liblink.pl/XProLy4rjn
            https://liblink.pl/3Iv8MPS0hB

            10 piątek
            Dzień Młodzieży

            Święto  ustanowione 17 grudnia 1999 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, na wniosek Światowej Konferencji Ministrów odpowiedzialnych za sprawy młodzieży.  Święto ma za zadanie zachęcić do działań młode pokolenia na rzecz: rówieśników, społeczności lokalnej, wymiany poglądów oraz przekazania pomysłów i sugestii, dotyczących rozwiązywania problemów młodych ludzi na całym świecie.Do głośnego czytania młodszym nastolatkom proponujemy Czarny Młyn Marcina Szczygielskiego, dla starszych powieści Johna Greena Szukając Alaski oraz Gwiazd naszych wina, a także Jutro Johna Marsdena oraz Deklarację Gemmy Malley.Odpowiednią  lekturą dla nastolatek, które zmagają się z problemami z odżywianiem, będzie książka Joanny Jagiełło Tiramisu z truskawkami.Porozmawiajmy z młodymi ludźmi o tym, jak postrzegają rzeczywistość, co jest dla nich trudne, problematyczne. Jaką rolę w ich życiu odgrywają rodzice, koledzy,  przyjaciele, a także media czy kultura masowa, co młodzi ludzie chcieliby zmienić, gdy dorosną.
            https://liblink.pl/2WBuJNZJfo
            https://liblink.pl/ZDnjOWG8Zf
            https://liblink.pl/3dMeECoSiy
            https://liblink.pl/dDYUvN3ZL9

            11 sobota
            Święto Niepodległości

            Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów - niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków - nasz kraj odzyskał suwerenność.Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.To doskonała okazja do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i legionowych. Zaprośmy w miarę możliwości starszą osobę, która pasjonuje się historią i ma wiele ciekawych przeżyć.
            https://liblink.pl/C4sxx2pXrs
            https://liblink.pl/F4mWq7LpbZ
            https://liblink.pl/quxncusiL9
            https://liblink.pl/OWTJmU9v3f
            https://liblink.pl/18bvxtDIWQ

            11 sobota
            Rocznica urodzin Tadeusza Nowaka

            Tadeusz Nowak (1930-1991) - poeta, prozaik, autor głośnej powieści A jak królem, a jak katem będziesz. Poczytajmy jego wiersze (m.in. Psalmy, Pacierze i paciorki), do których komponowali muzykę i wykonywali utwory na scenie m.in. Marek Grechuta, Przemysław Gintrowski, Grzegorz Turnau.
            https://liblink.pl/JCeFn0aKSb /dla uczniów starszych, poważne, głębokie teksty/

            13 poniedziałek
            Międzynarodowy Dzień Niewidomych

            W Polsce wg statystyk żyje blisko 2 mln osób niewidomych i słabowidzących.Warto zapoznać uczniów ze znakomitą książką Tydzień Konstancji Olgi Masiuk. Prawdziwą ucztą wizualną będzie nagrodzona ilustratorskim Oscarem książka Oczy autorstwa Iwony Chmielewskiej - wzruszająca opowieść o darze widzenia i sile zmysłów.Polecamy także  biografię Louisa Braillea - może ona posłużyć jako przykład niezwykłej samodyscypliny - wartości - omówionej w książce Z dzieckiem w świat wartości Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.
            https://liblink.pl/Tl5xGYJIzS
            https://liblink.pl/MBAePzRirO
            https://liblink.pl/Imu6P5Iyy6

             

        • Z MIKROFONEM NA SCENIE TO MOJE MARZENIE
          • Z MIKROFONEM NA SCENIE TO MOJE MARZENIE

          • 26.10.2023r.

            W dniu 18.10.2023 odbył się szkolny konkurs piosenki
            Z MIKROFONEM NA SCENIE TO MOJE MARZENIE.
            Zmagania konkursowe odbywały się w 3 kategoriach wiekowych.

            Jury konkursowe oceniało umuzykalnienie, dykcję, dostosowanie utworu do wieku uczestników, ogólny wyraz artystyczny. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            Kategoria kl.0-3:

            I miejsce - Antoni Turzyński i Aleksander Lorek z kl.3a
            II miejsce - Kateryna Nikolaienko z kl.3b
            III miejsce - :Lena Zaremba i Nikola Janusz z kl. 3a
            wyróżnienie-  Bogusław Laskowski z kl. 1c

            Kategoria kl.4-6:

            I miejsce - Izabela Erward z kl. 5a
            II miejsce - Ksenia Lukiańczuk z kl.4a
            III miejsce - Zofia Król z kl.4a
            wyróżnienie - Maria Malicka i Anna Malicka z kl. 4a i 5a
            wyróżnienie - Marta Mitura i Oliwia Kała z kl. 5a

            Kategoria kl.7-8:

            I miejsce -nie przyznano
            II miejsce - Julia Mejger z kl.8c
            III miejsce - Jakub Pankau z kl.7b

            Laureatom wręczono dyplomy i nagrody. Uczestnicy konkursu otrzymali od jurorów wskazówki do dalszej pracy nad rozwijaniem swojego warsztatu muzycznego.

            Organizatorkami konkursu były:
            Elwira Andraszewicz
            Marlena Kowalczyk
            Agnieszka Kumor 

            Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji

        • WYNIKI KONKURSU NA HALLOWEENOWE MASKI: KLASY I - III
          • WYNIKI KONKURSU NA HALLOWEENOWE MASKI: KLASY I - III

          • 24.10.2023r.

            Wyniki Naszego Konkursu na Halloweenowe Maski Dla Uczniów Klas I-III!

            Jesteśmy zachwyceni Waszym niesamowitym zaangażowaniem i kreatywnością! Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom konkursu za przepiękne maski, które sprawiły, że to był wyjątkowy okres przygotowań do Halloween. Wybór zwycięzców był niezwykle trudny, ale jesteśmy dumni ogłosić rezultaty:

            I miejsce zajmuje Anna Krauze z klasy 1a oraz Poli Puckowskiej z klasy 2d.

            II miejsce przypadło Michałowi Przechowskiemu z klasy 3c oraz Krzysztofowi Gackowskiemu z klasy 2d.

            III miejsce zdobywa Zuzanna Dudzic z klasy 2a.

            IV miejsce dzielą między sobą Kinga Bochenek z klasy 1b oraz Julita Zakrzewska z klasy 3c.

            Oskar Łabuda z klasy 3c otrzymuje wyróżnienie za swoją kreatywność.

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionemu uczestnikowi! Wasze maski były niezwykle pomysłowe i przepiękne.

            Chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestnikom konkursu za Waszą pasję i zaangażowanie. Wasza twórczość była inspirująca, a pozostałe maski również zachwyciły nas swoją oryginalnością.

            Organizatorki konkursu: Magdalena Manuszewska i Natalia Bejgrowicz

    • brak danych